آخرین خبرها

بهداشت در ايام نوروز

رعايت ضوابط بهداشتي و نكات ايمني در اين ايام از اهميت زيادي برخوردار خواهد بود و ضروري است نسبت به رعايت مسائل بهداشتي، حساسيتي مضاعف قائل شد. به همين لحاظ برخي مسائلي را كه توجه به آن ها در سفر ضروري است به طور خلاصه به آن ها اشاره مي كنيم:

۱- آب آشاميدني خود را از بطري هاي بسته بندي شده و بهداشتي و يا حتي الامكان از منابع مطمئن و متصل به شبكه هاي آبرساني شهري و روستايي تأمين نماييد (به كودكان خود بياموزيد كه شيرهاي آب برخي از پارك ها و معابر عمومي مخصوص فضاي سبز بوده و غيرقابل شرب مي باشند).

۲- مواد غذايي مورد نياز خود را از فروشگاه هاي معتبر خريداري و قبل از خريد مواد غذايي بسته بندي شده، از درج شماره پروانه ساخت با كد بهداشتي و تاريخ توليد و انقضاي مصرف آن اطمينان حاصل نماييد و از خريد مواد غذايي خصوصاً ساندويچ، بستني، فالوده و آبميوه از فروشندگان دوره گرد نيز جداً بپرهيزيد.

۳- از خريد كنسرو و كمپوت باد كرده، زنگ زده و يا ضربه خورده خودداري نماييد. لازم به ذكر است حتماً قبل از باز كردن درب كنسرو سالم، آن را به مدت ۲۰ دقيقه در آب جوش قرار دهيد، توجه داشته باشيد آلودگي كنسرو به سم كشنده و مرگ آور بوتوليسم هيچ گونه علامتي‌ (مانند باد كردگي قوطي) ندارد و فقط با حرارت مي توان آن را خنثي كرد.

۴- در سفر از غذاهاي ساده و حتي الامكان مواد غذايي كه خودتان تهيه كرده ايد استفاده نماييد.

۵- از مصرف سالاد و سبزيجاتي كه از بهداشت و سلامت آن اطمينان نداريد (به ويژه رستوران ها) خودداري نماييد.

۶- ميوه هايي را كه خريداري مي كنيد، با آب تميز و بهداشتي، يكي يكي و با دقت بشوييد (ريختن ميوه ها در داخل لگن دستشويي اماكن مي تواند بر آلودگي سطح آن بيافزايد).

۷- از ريختن زباله در اماكن و معابر عمومي جداً خودداري نماييد، زباله هاي خود را در طول سفر، در كيسه هاي نايلوني نگهداري و در اولين سطل زباله بريزيد.

۸- همواره در مسافرت، صابون به همراه داشته باشيو و پس از دستشويي رفتن، دستهايتان را با آب و صابون بشوييد.

۹- جهت پيشگيري از بيماري هاي پوستي هنگام اقامت در هتل، حتي الامكان از ملحفه و وسايل شخصي استفاده نماييد.

۱۰- مطالعه در داخل وسيله نقليه در حال حركت موجب خستگي چشم و وارد شدن آسيب جدي به آن در طولاني مدت مي شود.

 

جوابی بنویسید